Близько тисячі людей у Києві, Дніпрі, Одесі, Львові та інших містах ввечері 22 липня вийшли на пікети з вимогою до президента України Володимира Зеленського ветувати законопроєкт №12414. За цей документ удень 22 липня проголосували 263 депутати Верховної Ради. У разі підписання, як вважають активісти, цей закон може обмежити незалежність Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
«Це вбиває незалежність антикорупційних органів. Якщо президент призначає генпрокурора, а генпрокурор втручається в роботу НАБУ і САП, то де тут незалежність?» – риторично запитала учасниця акції в Києві, яка представилася Валерією.
Протестувальники вигукують «Влада – це народ», «Руки геть від САП і НАБУ» та «Поверніть Європу». Акція в Києві відбувалася неподалік Офісу президента – біля театру Франка, утім від влади до протестувальників ніхто не вийшов.
«Я дуже сподіваюся, що наш президент не хоче поїхати до Ростова», «ми просто скотимось у підконтрольну всім відомій партії державу» – такими були реакції учасників акції в Дніпрі. Кількість людей на цій акції, за підрахунками кореспондентки Радіо Свобода, збільшилася до сотні, мітингувальники пройшли маршем до Європейської площі, щоб залучити до протесту більше учасників.
В Одесі біля міського саду зібралися близько пів сотні людей, повідомляє кореспондентка Радіо Свобода. Учасники акції вимагають, щоб президент Зеленський ветував законопроєкт, який вважають дорогою до авторитаризму.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Серйозний крок назад»: єврокомісарка Кос про ухвалення законопроєкту щодо НАБУ й САПРаніше 22 липня комісарка Євросоюзу з питань розширення Марта Кос розкритикувала ухвалення законопроєкту щодо Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
«Серйозно занепокоєна сьогоднішнім голосуванням у Раді. Знищення ключових запобіжників, які захищають незалежність НАБУ, є серйозним кроком назад», – написала Кос.
Єврокомісарка вказала на те, що незалежні органи на кшталт НАБУ та САП є критично важливими для вступу України до Євросоюзу.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У Єврокомісії «стурбовані» можливим обмеженням незалежності НАБУ й САПВерховна Рада 22 липня підтримала законопроєкт № 12414, що, як повідомлялось, обмежує незалежність НАБУ та САП. «За» проголосували 263 народні депутати.
Після цього голова НАБУ Семен Кривонос закликав президента України ветувати законопроєкт.
Раніше голова Комітету з питань антикорупційної політики ВРУ Анастасія Радіна від фракції «Слуга народу» заявила, що законопроєкт 12414 робить САП «декоративною інституцією і передбачає повне узалежнення діяльності НАБУ і САП від волі генпрокурора».
Це відбувається після 70 обшуків, які 21 липня проводили працівники СБУ, Державного бюро розслідувань та Офісу генпрокурора щодо співробітників бюро.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Війна з корупцією: початок». Як створювалось НАБУ